Chcem ponúkať nehnuteľnosť na flatbooku
Wait
Wait
Wait
Wait
Chcem ponuku nehnuteľností na mieru
Wait
Wait
Wait
Wait
Vitajte v najširšej ponuke novostavieb z Bratislavy
a okolia na jednom mieste.
 • ZDARMA pre Vás pripravíme ponuku na mieru podľa Vašich požiadaviek a  prevedieme Vás všetkými nehnuteľnosťami.
 • CENY sú u nás rovnaké ako u developerov Vy neplatíte žiadnu províziu.
Budeme radi ak využijete naše skúsenosti a profesionálne služby.
Team GRAVITAS.

Článok

Ceny bývania sa po krátkej pauze vrátili k rastu

04.05.2018 11:54:57

Ceny bývania sa po krátkej pauze vrátili k rastu

Po krátkom poklese z konca minulého roka sa aktuálny rok začal opätovným nárastom priemernej ceny bývania na Slovensku. Týkal sa všetkých regiónov, pričom podľa nových štatistík Národnej banky Slovenska ceny za prvé tri mesiace najvýraznejšie narástli v Trnavskom kraji, ktorý vďaka tomu dosiahol hranicu tisíc eur za štvorcový meter. Už minulý rok sa cez tisícku prehupol aj región Košíc.

V Trnavskom kraji stáli byty v priemere nad tisíc eur za štvorcový meter naposledy koncom roka 2008. Od začiatku tohto roka do konca marca sa priemerná cena zvýšila o päťdesiat eur a oproti rekordu z čias predkrízového realitného boomu zaostáva už len o 55 eur.

Bratislava sa blíži k rekordu

Viac ako päťpercentný nárast zaznamenali od začiatku roka ešte Banskobystrický a Nitriansky kraj, ktoré však za rekordnou úrovňou spred desiatich rokov zaostávajú zhodne o stovku. Najbližšie k historickému maximu má aktuálne priemerná cena bývania v Bratislavskom kraji, ktorá je zhruba štyri percentá pod rekordom, napriek tretiemu najslabšiemu nárastu spomedzi krajov.

Ešte miernejšie zdraženie len niečo cez 1,2 percenta dosiahli ceny bývania od začiatku roka v Trenčianskom kraji a o vyše 1,7 percenta v žilinskom regióne.

Pri pohľade na zmenu ceny za posledný rok štatistikám dominuje Košický kraj s nárastom o 12,6 percenta nasledovaný Trnavským krajom s takmer desaťpercentným medziročným zdražením.

Na opačnom konci je Prešovský kraj, aj tam však ceny za rok poskočili výrazne, o takmer tri percentá. Región je najvzdialenejší od historického maxima, byty sú oproti nemu stále lacnejšie o vyše 28 percent.

Ceny poháňa slabnúca ponuka

Celkovo sa priemerná cena bývania na Slovensku od začiatku januára do konca marca zvýšila o 2,65 percenta na 1 396 eur, čo je najvyššia hodnota od jari 2009. Medziročný nárast sa zrýchlil zo 4,3 percenta koncom minulého roka na 4,8 percenta, čo je porovnateľné s dlhodobým priemerom.

Podľa analytikov Národnej banky Slovenska (NBS) bolo zdraženie výsledkom znižujúcej sa ponuky a pretrvávajúceho dopytu po bývaní. Slabnúcu ponuku potvrdzujú aj údaje o vydaných stavebných povoleniach, počte začatých bytov a počtoch vkladov do katastra.

Ako sa zmenili ceny v regiónoch (eur/m2)
Kraj Priemerná cena v 1. štvrťroku 2018 Medzikvartálna zmena v % Medziročná zmena v %
Bratislavský 1 945 +2,10 +3,84
Trnavský 1 000 +5,26 +9,65
Nitriansky 691 +5,02 +7,30
Trenčiansky 749 +1,22 +6,24
Žilinský 883 +1,73 +5,24
Banskobystrický 769 +5,20 +8,46
Košický 1 073 +2,19 +12,60
Prešovský 830 +2,98 +2,98
SR spolu 1 396 +2,65 +4,80
Zdroj: Národná banka Slovenska

 

.......viac sa dozviete na https://reality.etrend.sk/byvanie/ceny-byvania-sa-po-kratkej-pauze-vratili-k-rastu.html

TAGY: ceny bývania, bývanie, byty, nárast cien
Domy Dedinka Viladomy Marianka

Moja ponuka

Po vyplnení „Poslať na email" Vám bude zaslaná „Moja ponuka" v pdf formáte na Vašu emailovú adresu.

Po vyplnení „Kontaktujte ma" Vás bude kontaktovať ohľadom vybraných nehnuteľností v „Mojej ponuke" zodpovedný Realitný agent.

Zavrieť
  Exportovať ponuku do PDF
  Moja ponuka
  Kontaktujte ma
  Eleven
  • Najnovšie
  • Najčítanejšie
  V centre Bratislavy pripravujú komplex, prinesie 61 bytov a apartmánov

  14.05.2018 09:57

  V centre Bratislavy pripravujú komplex, prinesie 61 bytov a apartmánovV centre Bratislavy sa pripravuje výstavba nového polyfunkčného projektu. Zaplniť prieluku na ulici 29. augusta chce spoločnosť Amalca Development. Úradom predložila zámer, ktorý počíta s výstavbou bytov a apartmánov.

  Sky Park spustil predaj penthousov, najdrahší vyjde na 1,7 milióna eur

  14.05.2018 09:53

  Sky Park spustil predaj penthousov, najdrahší vyjde na 1,7 milióna eurProjekt Sky Park spustil predaj aj posledných, najdrahších bytov. Developer Penta Real Estate predstavil šesticu penthousov, ktoré majú lákať luxusnú klientelu. Podľa rebríčku portálu TREND Reality ponúka projekt druhý najdrahší byt na slovenskom trhu.

  Ceny bývania sa po krátkej pauze vrátili k rastu

  04.05.2018 11:54

  Ceny bývania sa po krátkej pauze vrátili k rastuPo krátkom poklese z konca minulého roka sa aktuálny rok začal opätovným nárastom priemernej ceny bývania na Slovensku. Týkal sa všetkých regiónov, pričom podľa nových štatistík Národnej banky Slovenska ceny za prvé tri mesiace najvýraznejšie narástli v Trnavskom kraji, ktorý vďaka tomu dosiahol hranicu tisíc eur za štvorcový meter. Už minulý rok sa cez tisícku prehupol aj región Košíc.

  Analytici varujú: Bytov na trhu ubúda, Bratislave hrozí ďalšie zdražovanie

  13.04.2018 14:25

  Analytici varujú: Bytov na trhu ubúda, Bratislave hrozí ďalšie zdražovanieVoľných bytov v novostavbách je zase o niečo menej. Už tretí kvartál po sebe sa ponuka na bratislavskom trhu redukovala. Vytvára to tlak na ceny, ktorý sa môže premietnuť do ďalšej cenotvorby. Vyplýva to z analýzy, ktorú spracovala spoločnosť Bencont Investments.

  Zdražovanie bývania v únii pokračuje, Slovensko je nad priemerom

  13.04.2018 14:05

  Zdražovanie bývania v únii pokračuje, Slovensko je nad priemeromNárast cien bývania v celej Európskej únii pokračuje. Najnovšie údaje európskeho štatistického úradu Eurostat za štvrtý štvrťrok minulého roka hovoria o medziročnom zvýšení priemerných cien v únii o 4,5 percenta. Aj záver roka tak potvrdil trend, ktorý sa niesol celým rokom 2017.

  Staršie byty sa rýchlo predávajú, ale nájmy lacnejú

  03.07.2017 13:15

  Staršie byty sa rýchlo predávajú, ale nájmy lacnejúStaršie byty v lepších bratislavských lokalitách rýchlo miznú z ponuky, v ktorej sa objavuje viac bytov v okrajových častiach. Priemerná cena starších bytov ponúkaných v hlavnom meste na predaj sa tak začiatkom tohto roka znížila podľa analytikov Bencont Investments o 2,2 percenta. Klesajú aj ceny nájmov.

  Na okraji Bratislavy vyrastú Sady Jarovce

  09.03.2018 11:00

  Na okraji Bratislavy vyrastú Sady JarovceNa okraji bratislavskej mestskej časti Jarovce sa čoskoro začne výstavba menšieho bytového projektu Sady Jarovce. Prvá fáza prinesie v dvoch štvorpodlažných objektoch 24 bytov.

  Budovu pri Václaváku City Palais predali za 40 miliónov eur

  28.11.2017 11:29

  Budovu pri Václaváku City Palais predali za 40 miliónov eurMedzinárodná investičná spoločnosť Redevco kúpila za viac ako 40 miliónov eur budovu City Palais v centre Prahy. Secesná budova pri Václavskom námestí ponúka 7 482 štvorcových metrov priestorov v šiestich nadzemných a dvoch podzemných podlažiach. Podľa spoločnosti by objekt mohol byť napríklad zázemím pre firemný vlajkový obchod.

  Ceny bývania už rastú najmä mimo Bratislavy

  29.01.2018 15:21

  Ceny bývania už rastú najmä mimo BratislavyNástup nových developerských projektov zrýchlil rast cien v regionálnych mestách po celom Slovensku. Najrýchlejšie tak už v druhej polovici minulého roka bývanie nezdražovalo v Bratislave, ale v Nitre, Banskej Bystrici či Trenčíne.

  Nový projekt v Kvetoslavove, Lesopark má priniesť domy i tisícky stromov

  19.02.2018 14:38

  Nový projekt v Kvetoslavove, Lesopark má priniesť domy i tisícky stromovV obci Kvetoslavov pripravujú projekt Lesopark. Investor chce pokryť záujem o stavebné pozemky, aj preto kreslí novú domovú zástavbu. V plánoch pritom figuruje aj výsadba rôznych druhom listnatých a ihličnatých stromov.