Chcem ponúkať nehnuteľnosť na flatbooku
Wait
Wait
Wait
Wait
Chcem ponuku nehnuteľností na mieru
Wait
Wait
Wait
Wait
Vitajte v najširšej ponuke novostavieb z Bratislavy
a okolia na jednom mieste.
 • ZDARMA pre Vás pripravíme ponuku na mieru podľa Vašich požiadaviek a  prevedieme Vás všetkými nehnuteľnosťami.
 • CENY sú u nás rovnaké ako u developerov Vy neplatíte žiadnu províziu.
Budeme radi ak využijete naše skúsenosti a profesionálne služby.
Team GRAVITAS.

Článok

Ceny bývania sa po krátkej pauze vrátili k rastu

04.05.2018 11:54:57

Ceny bývania sa po krátkej pauze vrátili k rastu

Po krátkom poklese z konca minulého roka sa aktuálny rok začal opätovným nárastom priemernej ceny bývania na Slovensku. Týkal sa všetkých regiónov, pričom podľa nových štatistík Národnej banky Slovenska ceny za prvé tri mesiace najvýraznejšie narástli v Trnavskom kraji, ktorý vďaka tomu dosiahol hranicu tisíc eur za štvorcový meter. Už minulý rok sa cez tisícku prehupol aj región Košíc.

V Trnavskom kraji stáli byty v priemere nad tisíc eur za štvorcový meter naposledy koncom roka 2008. Od začiatku tohto roka do konca marca sa priemerná cena zvýšila o päťdesiat eur a oproti rekordu z čias predkrízového realitného boomu zaostáva už len o 55 eur.

Bratislava sa blíži k rekordu

Viac ako päťpercentný nárast zaznamenali od začiatku roka ešte Banskobystrický a Nitriansky kraj, ktoré však za rekordnou úrovňou spred desiatich rokov zaostávajú zhodne o stovku. Najbližšie k historickému maximu má aktuálne priemerná cena bývania v Bratislavskom kraji, ktorá je zhruba štyri percentá pod rekordom, napriek tretiemu najslabšiemu nárastu spomedzi krajov.

Ešte miernejšie zdraženie len niečo cez 1,2 percenta dosiahli ceny bývania od začiatku roka v Trenčianskom kraji a o vyše 1,7 percenta v žilinskom regióne.

Pri pohľade na zmenu ceny za posledný rok štatistikám dominuje Košický kraj s nárastom o 12,6 percenta nasledovaný Trnavským krajom s takmer desaťpercentným medziročným zdražením.

Na opačnom konci je Prešovský kraj, aj tam však ceny za rok poskočili výrazne, o takmer tri percentá. Región je najvzdialenejší od historického maxima, byty sú oproti nemu stále lacnejšie o vyše 28 percent.

Ceny poháňa slabnúca ponuka

Celkovo sa priemerná cena bývania na Slovensku od začiatku januára do konca marca zvýšila o 2,65 percenta na 1 396 eur, čo je najvyššia hodnota od jari 2009. Medziročný nárast sa zrýchlil zo 4,3 percenta koncom minulého roka na 4,8 percenta, čo je porovnateľné s dlhodobým priemerom.

Podľa analytikov Národnej banky Slovenska (NBS) bolo zdraženie výsledkom znižujúcej sa ponuky a pretrvávajúceho dopytu po bývaní. Slabnúcu ponuku potvrdzujú aj údaje o vydaných stavebných povoleniach, počte začatých bytov a počtoch vkladov do katastra.

Ako sa zmenili ceny v regiónoch (eur/m2)
Kraj Priemerná cena v 1. štvrťroku 2018 Medzikvartálna zmena v % Medziročná zmena v %
Bratislavský 1 945 +2,10 +3,84
Trnavský 1 000 +5,26 +9,65
Nitriansky 691 +5,02 +7,30
Trenčiansky 749 +1,22 +6,24
Žilinský 883 +1,73 +5,24
Banskobystrický 769 +5,20 +8,46
Košický 1 073 +2,19 +12,60
Prešovský 830 +2,98 +2,98
SR spolu 1 396 +2,65 +4,80
Zdroj: Národná banka Slovenska

 

.......viac sa dozviete na https://reality.etrend.sk/byvanie/ceny-byvania-sa-po-kratkej-pauze-vratili-k-rastu.html

TAGY: ceny bývania, bývanie, byty, nárast cien
Rača Centrum

Moja ponuka

Po vyplnení „Poslať na email" Vám bude zaslaná „Moja ponuka" v pdf formáte na Vašu emailovú adresu.

Po vyplnení „Kontaktujte ma" Vás bude kontaktovať ohľadom vybraných nehnuteľností v „Mojej ponuke" zodpovedný Realitný agent.

Zavrieť
  Exportovať ponuku do PDF
  Moja ponuka
  Kontaktujte ma
  VILY KRAHULČIA
  • Najnovšie
  • Najčítanejšie
  Priemerná cena bytov za 15 rokov stúpla viac ako dvojnásobne

  05.09.2018 13:22

  Priemerná cena bytov za 15 rokov stúpla viac ako dvojnásobnePriemerná cena podlahovej plochy bytov na Slovensku od roku 2002 do roku 2017 vzrástla viac ako dvojnásobne. Svoje maximum dosiahla v roku 2008, po ktorom sa prejavila finančná kríza. Uvádza sa to v informatívnej Správe o plnení zámerov Koncepcie štátnej bytovej politiky do roku 2020.

  Ďalší projekt na Račianskej, ponuku chcú rozšíriť Bytové domy Mladá Garda

  05.09.2018 13:17

  Ďalší projekt na Račianskej, ponuku chcú rozšíriť Bytové domy Mladá GardaNa Račianskej ulici v Bratislave sa chystá nový rezidenčný projekt. V lokalite za študentskými internátmi Mladá garda chce investor postaviť bytový dom s 35 bytovými jednotkami. Či ho nakoniec aj postaví, ukážu najbližšie mesiace. Mestská časť mu totiž vrátila projekt na prepracovanie.

  Ceny bývania: silný rast sa nezastavil

  06.08.2018 11:16

  Ceny bývania: silný rast sa nezastavilPosledný výrazný nárast cien bývania? Podľa analytikov Národnej banky Slovenska sa očakávaný zvýšený záujem o kúpu bytu ešte pred sprísnením podmienok poskytovania hypoték v cenách výraznejšie neprejavil. Napriek tomu centrálna banka v aktuálnych štatistikách trhu s bývaním zaznamenala pokračujúci silný nárast priemerných cien.

  Ekonomike sa darí, záujem Slovákov o chaty a chalupy rastie

  29.06.2018 09:36

  Ekonomike sa darí, záujem Slovákov o chaty a chalupy rastieZáujem o chalupy či chaty rastie. Už vlani zaznamenali analytici oživenie tohto segmentu a trendy sa tento rok ešte viac potvrdili. Napríklad portál Nehnuteľnosti.sk zaznamenal medziročne pätinový nárast záujmu o rekreačné bývanie.

  Nový Ružinov ukázal ďalšiu fázu, prinesie dve stovky bytov a apartmánov

  29.06.2018 09:31

  Nový Ružinov ukázal ďalšiu fázu, prinesie dve stovky bytov a apartmánovPrvá etapa rezidenčného projektu Nový Ružinov je rok pred dokončením, developer tak môže začať pripravovať ďalšiu. Úradom aktuálne predložil zámer, ktorý počíta s rozšírením komplexu na severo-východ. Nový blok objektov by mal celkovo priniesť 178 bytov a apartmánov.

  Na okraji Bratislavy vyrastú Sady Jarovce

  09.03.2018 11:00

  Na okraji Bratislavy vyrastú Sady JarovceNa okraji bratislavskej mestskej časti Jarovce sa čoskoro začne výstavba menšieho bytového projektu Sady Jarovce. Prvá fáza prinesie v dvoch štvorpodlažných objektoch 24 bytov.

  Staršie byty sa rýchlo predávajú, ale nájmy lacnejú

  03.07.2017 13:15

  Staršie byty sa rýchlo predávajú, ale nájmy lacnejúStaršie byty v lepších bratislavských lokalitách rýchlo miznú z ponuky, v ktorej sa objavuje viac bytov v okrajových častiach. Priemerná cena starších bytov ponúkaných v hlavnom meste na predaj sa tak začiatkom tohto roka znížila podľa analytikov Bencont Investments o 2,2 percenta. Klesajú aj ceny nájmov.

  V Karlovej Vsi sa začína stavať nový bytový projekt Karlove

  13.03.2018 09:57

  V Karlovej Vsi sa začína stavať nový bytový projekt KarloveV Karlovej Vsi pribudne nový bytový projekt. Developerská spoločnosť Retep Slovakia spustila predaj bytov v projekte Karlove na Hudecovej ulici, na hranici sídliska Dlhé Diely.

  Ceny bývania už rastú najmä mimo Bratislavy

  29.01.2018 15:21

  Ceny bývania už rastú najmä mimo BratislavyNástup nových developerských projektov zrýchlil rast cien v regionálnych mestách po celom Slovensku. Najrýchlejšie tak už v druhej polovici minulého roka bývanie nezdražovalo v Bratislave, ale v Nitre, Banskej Bystrici či Trenčíne.

  Ďalší satelit sa rozrastie, Nové Bernolákovo prinesie 24 bytov

  28.02.2018 13:51

  Ďalší satelit sa rozrastie, Nové Bernolákovo prinesie 24 bytovPonuka bývania v Bernolákove sa opäť rozrastie. V bratislavskom satelite sa aktuálne rozbehol predaj rezidenčného projektu Nové Bernolákovo, ktorý prinesie na tamojší realitný trh 24 bytových jednotiek.